Президент підписав закон про покращення умов трансплантаці

Президент Володимир Зеленський підписав Закон України «Про внесення змін до деяких законів України, що регулюють питання трансплантації анатомічних матеріалів людині» № 1967-ІХ.

Чому це важливо

Завдяки ухваленому закону можливо:

  • через портал «Дія» дати прижиттєву згоду чи незгоду на пожертву органів для трансплантації у випадку смерті;
  • удосконалити алгоритми підбору пари донор-реципієнт Єдиною державною інформаційною системою трансплантації органів і тканин відповідно до найкращого збігу за імунологічними показниками з урахуванням черговості, що покращить прогноз приживання органу;
  • залучати представників релігійних організацій до популяризації питань трансплантації тощо.

Також закон продовжує до грудня 2023 р. пілотний проєкт із трансплантації, в якому всі операції оплачуються МОЗ за достойними тарифами, оскільки вже очевидна ефективність цього пілотного проєкту як інструменту побудови системи трансплантації. Для пацієнта операції з трансплантації залишаються безоплатними.

Закон набуває чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім абзаців одинадцятого і дванадцятого підпункту 7 пункту 4 розділу І, які набувають чинності з 1 грудня 2022 р.

Нагадаємо, минулого року в Україні виконано понад 300 трансплантацій. Це вдвічі більше, ніж у 2020 р., та майже вчетверо більше, ніж у 2019 р.

Наразі діють 26 центрів трансплантації, яким витрати за операції повністю покриваються з державного бюджету.