В Україні стала доступною швидка діагностика стійкого до ліків туберкульозу

Із січня 2022 р. в Україні будуть майже в 500 разів швидше діагностувати стійкий до ліків туберкульоз — термін отримання результатів тестування на медикаментозну чутливість до протитуберкульозних препаратів скоротиться з 30 днів до 90 хв.

Це стало можливим завдяки плідній праці фахівців Центру громадського здоров’я і реалізації гранту Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією, в рамках якого у грудні минулого року Україна отримала картриджі Xpert MTB/XDR для виявлення ДНК мікобактерій туберкульозу з широкою медикаментозною резистентністю, що виконується на оновлених, оснащених 10-кольоровими модулями системах GeneXpert, доступ до яких постійно розширюється в усіх регіонах України.

Як повідомила Наталія Кампос-Родрігес, лабораторний фахівець Центру громадського здоров’я, це інноваційне тестування являє собою діагностичний тест in vitro (проводиться поза живим організмом), у якому використовується полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР) у реальному часі з метою виявлення ДНК мікобактерій туберкульозу.

Чому це важливо

Україна розширює можливості лікування туберкульозу шляхом впровадження  коротких схем та режиму BPa , і основною умовою їх призначення є надання у короткий термін результатів резистентності до протитуберкульозних препаратів. Результати дослідження Xpert MTB/XDR  доступні менш ніж за 90 хв порівняно з кількома тижнями при традиційному методі діагностики. Таким чином, використання  тесту дозволяє швидко і точно діагностувати стійкий  до ліків туберкульоз і забезпечити оптимальне лікування.

Що було зроблено Центром громадського здоров’я

Для широкомасштабного використання  картриджів Xpert MTB/XDR в Україні Центром громадського здоров’я було здійснено ряд заходів:

  • проведено апробацію нового методу діагностики туберкульозу завдяки безкоштовній передачі країні 500 картриджів Xpert MTB/XDR виробником;
  • проведено розрахунок річної потреби у картриджах Xpert MTB/XDR та 10-канальних системах GeneXpert. Картриджі Xpert MTB/XDR внесені в номенклатуру для закупівлі за кошти державного бюджету України;
  • проведена апробація методики на базі Центральної референс-лабораторії з діагностики туберкульозу;
  • оновлено алгоритм діагностики туберкульозу, де передбачено використання генотипового тестування медикаментозної чутливості з використанням картриджів XDR (Наказ МОЗ України від 06.10.2021 р. № 2161 «‎Про внесення змін до стандартів охорони здоров’я при туберкульозі»‎).

Xpert MTB/XDR — інноваційна методика, яка дозволить здійснити революцію в діагностиці стійкого до ліків туберкульозу.