Порушення сну – шлях до діабету другого типу

Вчені виявили, що порушення сну може бути фактором розвитку діабету другого типу та його ускладнень. Про це повідомляє видання Diabetes self-management з посиланням на новий огляд досліджень у журналі Diabetologia.Науковці під час огляду досліджень з’ясували, що проблеми зі сном збільшують ризик розвитку діабету другого типу. Люди, які сплять менш як п’ять годин на добу, мають на 48% вищу ймовірність розвитку діабету другого типу, а особи з поганою якістю сну – на 40%.

Фахівці підкреслили, що безсоння викликало збільшенням ризику діабету другого типу на сім відсотків, а обструктивне апное – на 102%. Дослідники вважають, що нестача якісного сну збільшує ризик розвитку діабету типу через шкідливий вплив на метаболізм глюкози й регуляцію маси тіла.

Зазначається, що деякі порушення сну частіше зустрічалися у хворих на діабет другого типу, ніж в загальній популяції, включаючи безсоння (у 39% пацієнтів), обструктивного апное уві сні  (від 55% до 86%) та синдром неспокійних ніг (від 8 % до 45% осіб). Вчені доповнили, що не було достатньо даних, щоб зробити висновок про те, чи були інші порушення сну більш поширені у людей з діабетом другого типу.

Науковці не знайшли багато даних щодо впливу лікування порушень сну на стан здоров’я осіб з діабетом другого типу – у невеликих дослідженнях було показано, що деякі препарати потенційно покращують якість сну.

Вчені доповнили, що інформація досліджень свідчить про двосторонній взаємозв’язок між порушеннями сну та діабетом другого типу.

«Оскільки лікування порушення сну може запобігти прогресуванню діабету, необхідно докласти зусиль для їх діагностики та лікування у людей з діабетом другого типу, щоб поліпшити їх здоров’я та якість життя», – резюмували дослідники.

Раніше стало відомо, що вчені з Британії виявили рідкісний варіант гену, який підвищує ризик розвитку діабету другого типу. Науковці визначили генетичні варіанти, пов’язані з втратою Y-хромосоми.

Нагадаємо, що при наявності у кишечнику багатого мікробіому, знижується ризик виникнення інсулінорезистентності та діабету другого типу. Команда дослідників з Нідерландів виявила, що при діабеті другого типу характерна наявність менш різноманітного мікробіому кишечника.